Tipy a triky

Osvětlením stomatologických provozů se zabýváme již řadu let a za tu dobu jsme se setkali s desítkami až stovkami případů, kdy jak v malých venkovských ordinacích, tak na nově vybudovaných moderních klinikách jak původní, tak nově instalované osvětlení nerespektuje ani základní ergonomické zásady.

Hlavní svítidlo nad křeslem mnohdy vůbec nekoresponduje s osvětlením zbytku místnosti (nebo úplně chybí), použitý typ světelných zdrojů (zářivky, LED) je pro zrak nepřirozený, případně vůbec nevyhovuje hygienické normě, navíc až příliš často dochází ke kombinaci různých typů světla v jedné místnosti.

Zde je pár  tipů a triků, jak podobným situacím předejít

Pokud má osvětlení stomatologovi co nejvíce usnadňovat práci a co nejméně namáhat zrak, hraje roli mnoho zdánlivě nesouvisejících detailů. Jedná se totiž o jeden ze zrakově nejnáročnějších provozů.

Světloprojekt zpravidla pro hlavního projektanta zpracovává formou subdodávky stejný člověk, který připravuje i elektroprojekt, a to obvykle bez jakékoliv znalosti zákonitostí stomatologického provozu. Zubní ordinaci nebo laboratoř pak navrhuje jako každé jiné pracoviště.

Položil Vám projektant v souvislosti s osvětlením tyto otázky?

  • Jak bude rozmístěný nábytek?
  • Jaká bude barevnost stěn, podlah a nábytku?
  • Jakou budou mít barvu vedlejší pracovní plochy?
  • Jak vysoký bude strop?


Pokud ne, jsou zcela namístě obavy, že vložená investice do osvětlení nemusí přinést žádoucí efekt. Je-li váš projekt už hotový a chcete mít jistotu, že je vše v pořádku, rádi s vámi, tak jako už s mnoha vašimi kolegy, váš projekt nezávazně zkonzultujeme. Pokud váš světloprojekt ještě hotový není, rádi ho ve spolupráci s vaším projektantem zdarma vypracujeme.