V průběhu let jsme díky službě „Bolí vás oči? Zjistíme proč!“ byli ve stovkách ordinací svědky spousty nedostatků v návrzích světelných soustav, kvůli kterým personál bolel zrak. Díky tomu víme, jakým chybám v návrhu osvětlení předejít.
“Má-li osvětlení skutečně pomáhat lékaři v práci, je plnospektrální hlavní svítidlo nad stomatologickou soupravou důležitým prvkem osvětlovacího systému. Samo o sobě však situaci nevyřeší.”
Stomatolog při zákroku používá operační lampu, která je zpravidla dimenzována tak, aby v operačním poli poskytovala okolo 30.000 lx. Při použití mikroskopu nebo lupových brýlí je tato hodnota násobně vyšší. Uvedená hodnota by pro zrak nepředstavovala závažný problém, kdyby se jednalo o plošné osvětlení (na přímém slunci může tato hodnota přesahovat 100.000 lx). Protože je však jedná o bodové osvětlení, po určité době, kdy se oko dané hodnotě přizpůsobilo, vnímá díky velkému rozdílu osvětlenosti mezi operačním polem a zbytkem místnosti v okolí tmu. Při přeostření zraku do zbytku místnosti s podstatně nižší intenzitou osvětlení pak oko utrpí „šok”, jehož výsledkem je v průběhu dne postupné snižování schopnosti vnímat detail. Z tohoto důvodu je z pohledu ergonomie nezbytně nutné použití závěsného svítidla, které, je-li vhodně dimenzováno, zlepší kontrast mezi operačním polem a okolím pacienta. Přestože to nevyžaduje hygienická norma, doporučujeme, aby hlavní svítidlo mělo stejný typ LED modulů, jako doplňková svítidla. Kombinace různých typů světla je pro zrak nepřirozená.
Hlavní svítidlo by vždy mělo mít výraznou nepřímou složku světla (svítí do stropu). Přispěje tak k celkové rovnoměrnosti osvětlení v celé místnosti.
Pozor, levnější svítidla nad zubní soupravu tuto nepřímou
složku světla zpravidla nemají.
Zbytečně vysoká svítivost některých dříve prodávaných závěsných svítidel v naprosté většině námi navštívených ordinací vůbec není kompenzována doplňkovými svítidly. Výsledkem je sice dobře osvětlené okolí pacienta, ale velký nedostatek světla jen o pár desítek centimetrů dále. Hlavní smysl závěsného svítidla není v dosažení co nejvyšší svítivosti. Nezbytně důležitý je kontext s ostatními svítidly v místnosti a celková rovnoměrnost osvětlenosti.
Protože lékař i technik tráví v blízkosti hlavního svítidla celou pracovní dobu, mělo by toto svítidlo vždy splňovat normu HLS, a mít proto odstíněné elektromagnetické rušení, které je pro organizmus nepřirozené.
Úkolem doplňkových stropních svítidel je zajistit i mimo okolí operačního pole co nejrovnoměrnější osvětlení v dostatečné intenzitě a kvalitě, a navíc eliminovat stíny z centrálně umístěného hlavního svítidla. Jejich rozmístění by vždy mělo korespondovat s místy dalších zrakových úkolů – stůl s počítačem, příprava materiálů, vrstvení keramiky, kartotéka, atd… Přestože to nevyžaduje hygienická norma, doporučujeme, aby doplňková svítidla měla stejný typ LED modulů, jako hlavní svítidlo. Kombinace různých typů světla je pro zrak nepřirozená.
Je nanejvýš důležité, aby doplňková svítidla měla stejný typ světla jako hlavní svítidlo. Kombinace různých typů spektra nebo barvy je pro zrak nepřirozená. Dodavatelé často nabízí doplňková svítidla od jiného výrobce, než je hlavní svítidlo – výsledkem jsou pak právě různé typy světla v jedné místnosti a nevhodně nastavený kontrast.
Pokud jsou svítidla vybavena matným difuzorem (plexisklo), měl by být vyroben z materiálu s vysokou spektrální propustností, jinak dochází k nežádoucí filtraci některých složek světla plnospektrálních světelných zdrojů.
Mnoho stomatologických provozů je osvětleno nerovnoměrně a často i nedostatečně. V mnoha případech, zejména pokud je ordinace vybavena závěsným svítidlem nad soupravou, si navíc pracovník sedící u pracovního stolu stíní. Není-li žádoucí vyřešit takovou situac doplňkovým svítidlem, v některých případech pomůže plnospektrální lampa. Je však velmi důležité, aby všechny zdroje světla v místnosti vydávaly stejný typ světla. Jsou-li hlavní a doplňková svítidla v místnosti plnospektrální, je třeba, aby i lampa na pracovním stole měla stejný charakter.
Naprostá většina běžně prodávaných stolních lamp vydává světlo s velmi nízkým indexem podáním barev, což je pro zrak namáhavé.
Pokud má stolní lampa pomáhat, je důležité aby měla stejnou barevnou teplotu
a index podání barev, jako hlavní svítidlo nad zubní soupravou.
Kvalitní a dostatečné osvětlení operačního pole se pomalu stává standardem. V situacích, kde tomu tak není jsou operační lampy Luvis skvělým pomocníkem, a to od běžné záchovné stomatologie, až po nejsložitější stomatochirurgické výkony. Rádi vám doporučíme vhodný typ přesně pro vaše potřeby.
Budujete, nebo rekonstruujete stomatologický provoz? Ve spolupráci
s vaším projektantem i architektem připravíme světelný projekt včetně veškeré dokumentace, kterou budete potřebovat pro stavební řízení a závěrečnou kolaudaci. Takových projektů máme za sebou ve stomatologii více než 300.
V případě realizace zakázky
S luxmetrem jsme navštívili více než 1000 ordinací a laboratoří jak v ČR, tak v zahraničí. Při měření zjišťujeme soulad s normou ČSN EN 12464-1:2022, která však stanoví pouze nejnezbytnější hygienické minimum. Nad rámec této normy zjistíme, zda jsou vhodně nastaveny poměry osvětlenosti v jednotlivých částech místnosti a zda dochází ke kombinaci různých typů světla, což nadměrně zatěžuje zrak. Výsledkem je zpráva o současné situaci s případným návrhem na zlepšení a cenovou kalkulací.
Pokud má osvětlení stomatologovi co nejvíce usnadňovat práci a co nejméně namáhat zrak, hraje roli mnoho zdánlivě nesouvisejících detailů. Jedná se totiž o jeden ze zrakově nejnáročnějších provozů.
Světloprojekt zpravidla pro hlavního projektanta zpracovává formou subdodávky stejný člověk, který připravuje i elektroprojekt, a to obvykle bez jakékoliv znalosti zákonitostí stomatologického provozu. Zubní ordinaci nebo laboratoř pak navrhuje jako každé jiné pracoviště.
Položil Vám projektant v souvislosti s osvětlením tyto otázky?
Pokud ne, jsou zcela namístě obavy, že vložená investice do osvětlení nemusí přinést žádoucí efekt. Je-li váš projekt už hotový a chcete mít jistotu, že je vše v pořádku, rádi s vámi, tak jako už s mnoha vašimi kolegy, váš projekt nezávazně zkonzultujeme. Pokud váš světloprojekt ještě hotový není, rádi ho ve spolupráci s vaším projektantem zdarma vypracujeme.
Většina výrobců LED označuje své výrobky trojčíslím, z nichž lze zjistit údaje o kvalitě vyzařovaného světla. Nejčastěji užívané LED nesou na svém potisku označení 840. Splňují takové LED hygienickou normu a co vlastně toto označení udává?
Proč některá LED svítí žlutě a jiná bíle?
Dvojčíslí „40“ hovoří o barvě vydávaného světla, v tomto případě 4000 Kelvinů (tzv. teplota chromatičnosti, či barevná teplota – označuje se Tcp), přičemž platí, že čím nižší hodnota, tím žlutější světlo. Při zatažené obloze v poledne je hodnota přirozeného denního světla venku okolo 6500 K – je proto třeba přibližně v této hodnotě volit i LED. V případě LED typu 840 je vydávané světlo podstatně žlutější a pro oko není proto vhodná jeho kombinace s denním světlem.
Proč většina LED zkresluje barvy?
Číslo „8“ označuje věrnost podání barev, což je pro stomatologii (ale nejen tam) mimořádně důležitý údaj, v tomto případě 80 – 85 %. Tato hodnota (většinou známá jako „Ra“ nebo „CRI“ – index podání barev) informuje o tom, nakolik dané LED zkreslují nebo věrně podávají barvy. Obecně platí, že pokud umělé osvětlení zkresluje barvy, není při dlouhodobé expozici přirozené pro zrak a způsobuje jeho zbytečnou nadměrnou námahu.
V případě LED s označením 840 se jedná o zkreslení barev o 15 – 20 % (hodnota Ra na denním světle venku je 100). Podle normy ČSN EN 12 464-1:2022-1 by už mnoho let všechny stomatologické provozy měly používat LED s Ra ≥ 90, to znamená takové, které barvy zkreslují nejvýše o 10%.
Na co je třeba dát při koupi svítidel a LED pozor?
Při koupi zejména hlavního svítidla je třeba ověřit, zda je opravdu vybaveno vhodnými LED (dříve to bohužel nebylo zcela běžné). Nestačí se spokojit s konstatováním prodejce, že svítidlo nezkresluje barvy. Zákazník by vždy měl vyžadovat údaj o teplotě chromatičnosti (měla by být mezi 5500–6500K) a indexu podání barev (Ra nejméně 90).
Pozor! Existuje celá řada LED, jejichž světlo má denní bílou barvu (dokonce s nápisem „daylight“ – denní světlo), zkreslují však barvy o 15 a více procent!!! Tyto LED často bývají označeny trojčíslím 865.
Vysvětlení pojmů
Přímé světlo
Světlo vydávané svítidlem směrem dolů (na pacienta)
Nepřímé světlo
Světlo vydávané svítidlem do stropu, které se následně odrazí do zbytku místnosti. Je-li odražené světlo dostatečně silné, napomůže zvýšení osvětlenosti i ve zbytku místnosti a zlepší tak její celkovou rovnoměrnost. Doplňková svítidla pak už jen eliminují stíny na vedlejších pracovních plochách a posílí intenzitu.
Důležité body
Účelem hlavního svítidla nad soupravu je kompenzace bodového osvětlení v operačním poli (Zmírnění kontrastu mezi operačním polem a jeho okolím).
Většina výrobců navrhuje svá svítidla tak aby měla co nejsilnější přímou složku světla. Řada takových svítidel je uvnitř vybavena leštěnými parabolickými zrcadly, jejichž úkolem je maximalizovat světelný výkon přímo pod sebe. V takovém případě svítidlo svůj primární účel plní velmi dobře, je však extrémně důležité, aby zbytek osvětlení (intenzita, barevná teplota, index podání barev) v místnosti byl navržen právě podle parametrů takového svítidla. Bohužel, ani v jedné ze stovek námi měřených ordinací vybavených takovými svítidly nebyla tato skutečnost brána v úvahu. Osvětlenost bezprostředního okolí pacienta byla obvykle na velmi dobré hodnotě, nicméně jen o několik decimetrů dále už byla i 20x nižší. Tak silný kontrast je samozřejmě příčinou zrakové únavy.
Nepřímá složka je u takových svítidel obvykle za příplatek jako speciální výbava.
U svítidel je v technické specifikaci uvedena i barevná teplota (neboli teplota chromatičnosti, označuje se Tcp). Ta udává informaci o barvě vydávaného světla. U svítidel se pohybuje obvykle mezi 3000K až 6500K, přičemž platí, že čím nižší hodnota, tím žlutější až oranžovější světlo. Dnes už je známo, že teplejší světlo je vhodné na večer, pro aktivní část dne je důležité, aby umělé osvětlení mělo denní bílou barvu.
Při zatažené obloze v poledne je hodnota přirozeného denního světla venku okolo 6500 K – je proto třeba přibližně v této hodnotě volit i osvětlení. Velmi často se ordinacích i návrzích nových stomatologických provozů setkáváme se svítidly 4000K. Projektanti i dodavatelé taková svítidla dodávají „ze setrvačnosti“, protože tak se to přeci dělalo vždy. Jenže 4000K je barva měsíčního světla. Jedná se tedy o světlo vhodnější na večer, nikoli pro práci během dne.
Během aktivní části dne se barevná teplota přirozeného denního světla pohybuje okolo 6000 – 6500K. Proto všechna námi dodávaná svítidla pro ordinace a laboratoře mají takovou barevnou teplotu.
Mnoho lidí říká, že jim vadí bílé umělé osvětlení. Mají naprostou pravdu, protože většina bíle svítících LED „tahá oči“.
Důvodem je nízký Index podání barev (označovaný jako Ra nebo CRi) u takového typu světla, což znamená nekompletní světelné spektrum nepřirozené pro zrak. Běžně prodávané umělé osvětlení zkresluje barvy přibližně o 15-20%. Zrak na takové nepřirozené světlo není nastaven, proto vnímá barvy i tvary zkresleně a dříve se unaví. Osvětlení DentaSun má vždy denní bílou barvu světla (žlutější světlo je vhodné na večer, protože uspává) a zároveň vysoký index podání barev. Umělé osvětlení je tak v barevném i spektrálním souladu s přirozeným světlem přicházejícím do místnosti oknem. Všechna námi dodávaná svítidla mají navíc stejné LED moduly, takže nedochází ke kombinacím různých typů světla.
Přestanete vnímat, že v místnosti něco svítí. Prostě jen dobře vidíte na práci.
Domluvte si setkání v Praze 5 – Košířích
Veškeré konzultace jsou nezávazné, fakturujeme až spokojenému zákazníkovi.
Je pro vás světlo zajímavým tématem? Rádi vás zařadíme mezi četné odběratele našeho
newsletteru.
Dentasun s.r.o.
Jinonická 804/80, Business Park Košíře
158 00, Praha 5 – Košíře
IČ: 28549163
DIČ: CZ28549163
Děkujeme za odeslání formuláře! Vaše odpověď nyní zpracováváme. Jakmile bude vše hotovo, brzy se vám ozveme s dalšími informacemi.
Soubory cookie používáme ke zlepšení našich webových stránek.